Ako sa adaptovať na vysokej škole?

Patríte medzi študentov, ktorí sa po skončení strednej školy rozhodli ďalej pokračovať v štúdiu? Pravdepodobne už máte dávno podanú prihlášku a všetko vopred naplánované. Čas, kedy nastúpite na vysokú školu sa však nebezpečne blíži a vy by ste potrebovali rady, ako to všetko zvládnuť s ľahkosťou? V tom prípade ste tu správne!

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, ísť na vysokú školu nie je len tak. Je za tým množstvo vybavovačiek, požiadaviek a vecí, ktoré jednoducho treba overiť, poprípade zaplatiť. Aby ste adaptáciu na vysokú školu zvládli čo najlepšie, prinášame vám účinné tipy, ktoré jednoducho platia pre každého nového vysokoškoláka. 

Myslite na všetko vopred

Najhoršie čo sa vám pred nástupom na vysokú školu môže stať je to, že všetko budete robiť na poslednú chvíľu. Kvôli tomu postupne nastúpi stres a panika, ako to zvládnete. Práve to je dôvod, prečo by ste sa mali skôr o všetkom informovať. Základom všetkého je zistiť si, kedy je potrebné odoslať prihlášku. Ani to si nenechávajte na poslednú chvíľu. Môže sa vám stať čokoľvek, nebodaj môžete zabudnúť a zmeškať termín na odoslanie prihlášky, kedy už častokrát niet cesty späť. 

Zároveň si zistite, čo všetko je potrebné k prihláške poslať. Každá univerzita má iné pravidlá, a to platí aj v tomto prípade. Niekedy je nutné zdravotné potvrdenie od lekára, overené maturitné vysvedčenie a priemer všetkých známok. Ak nechcete pociťovať stres aj z takýchto vecí, odporúčame vám vyhľadať návody na vyplnenie prihlášky, ktoré má k dispozícii každá fakulta.

Cez leto si oddýchnite

Leto pred nástupom na vysokú školu by malo byť pre vás skutočne to najlepšie. Odporúčame vám vypnúť od reality a zbytočne sa nestresovať tým, čo a ako to bude. Nechajte to voľne plynúť a sústreďte sa výlučne na seba. Relax vám rozhodne prospeje a vy si ho za úspešné ukončenie strednej školy zaslúžite. 

Ubytovanie popri VŠ

Ak idete na vysokú školu, vždy máte len niekoľko možností. Najčastejšou z týchto možností je to, že budete bývať na internáte. Možno vám to naháňa strach, no rozhodne sa nemusíte ničoho obávať. Nič nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Internáty na Slovensku možno nežiaria luxusom, no vy si tam atmosféru skutočne spríjemniť viete. Všetko záleží však aj od spolubývajúcich. Z vlastnej skúseností vám však môžeme odporučiť, že nemusíte kvôli tomu stresovať. 

Stres predsa nič nevyrieši. Zachovajte chladnú hlavu a uvidíte, že všetko dobre dopadne. Čo sa týka internátu, každá fakulta vám ponúkne ubytovanie a všetky potrebné informácie a požiadavky. Ďalšou z možností je podnájom s vašimi spolužiakmi, poprípade známymi. Ak máte skutočne strach z internátu, táto možnosť je stvorená pre vás. Musíte však počítať s tým, že náklady budú podstatne vyššie. Poslednou možnosťou je to, že bývate práve v meste, kde budete navštevovať vysokú školu.

Systém v učení

Mnohí nováčikovia na vysokej škole sa obávajú systému v učení. Zo strednej školy sú niektorí zvyknutí učiť sa z hodiny na hodinu, iní zas až pred písomkou. Na vysokej škole musíte počítať s tým, že aj napriek tomu, že nebudete písať písomky a stáť pred tabuľou na odpoveď každý deň, učiva bude podstatne viac. Väčšina vysokoškolákov to však zvykne zanedbať a učia sa až tesne pred skúškou, čo je chyba. 

Ak chcete všetko zvládnuť bez stresu, učte sa priebežne. Samozrejme, pokiaľ to nie je nutné, nemusíte sedieť nad knihami celé dni. Raz za čas si je však dobré dať dokopy poznámky a snažiť sa pochopiť učivo, ktoré momentálne preberáte. Nemyslite si však, že na vysokej škole vás žiadne priebežné testy nečakajú. Na skúšku vás nejakým spôsobom musia pripustiť a k tomu im pomôže priebežné hodnotenie. Ak sa budete snažiť hneď od začiatku, budete to mať neskôr oveľa jednoduchšie.

Ako zvládnuť skúšky?

Po každom semestri prichádza rad na tú najdôležitejšiu časť a tou sú skúšky. Ak sa budete učiť v pravidelných intervaloch, žiadny problém by nastať nemal. Počítajte s tým, že skúšok môže byť aj viac. Práve preto vám odporúčame robiť si priebežné testy a cvičenia na preskúšanie. Viac sa tak do toho dostanete, vďaka čomu si rýchlejšie zapamätáte učivo. Počas skúškového je dôležité venovať sa učeniu a nezabávať sa inými, na to obdobie nepodstatnými vecami. 

Na druhej strane by ste si mali raz za čas vypnúť hlavu. Ísť sa prejsť do prírody, uvariť si dobré jedlo, tráviť čas s rodinou a v neposlednom rade je mimoriadne dôležitý spánok. 8 hodín spánku je základ, ktorého by ste sa mali vždy držať. Je to dôležité aj večer pred skúškou, v opačnom prípade by ste boli unavení a na rad by prišiel stres a obavy.

Množstvo nových tvárí

Pravdepodobne nepôjdu všetci vaši spolužiaci zo strednej na tú istú vysokú školu kam vy. Po strednej škole sa cesty kamarátov zvyknú rozísť rôznymi smermi, čo je pochopiteľné. Každý si predsa ide za svojim vlastným snom. Práve preto musíte počítať s tým, že sa budete musieť prispôsobiť novými ľuďom. Pochopiteľne, úplne všetci vám rozhodne sympatickí nebudú. Treba si spraviť úzky kruh s ľuďmi, s ktorými vám je maximálne príjemne. S týmito novými kamarátmi môžete spoznávať mesto, v ktorom bude univerzita a navzájom si pomáhať. Vďaka tomu sa vám bude všetko zvládať oveľa ľahšie.

Nevzdávajte sa

Aj keď si občas poviete, že to nezvládate, dôležité je, aby ste sa nikdy nevzdávali. Ide len o chvíľkové pocity, ktoré spôsobil najmä stres. V prípade, že ste zistili, že práve tá jedna univerzita nie je to, čo vás baví, nezúfajte. Existuje široká škála odborov, ktoré vás možno chytia viac. Treba sa len nájsť v tom, čo vás baví a dať tomu šancu. 

Veríme, že sme vám pomohli k zvládnutiu vašej adaptácie na vysokej škole. Držíme palce!