Informatika je in, hlásia zo Žiliny

Mám sa báť matiky a sita?
Musím vedieť programovať už pri nástupe?
Čo zažijem na škole?

Na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií v Žiline (FEIT) sa študenti učia programovať, dizajnovať webové stránky a vyvíjať mobilné aplikácie. Pracujú s najmodernejšími sieťovými technológiami v bezdrôtových, optických a počítačových sieťach. Tvoria multimediálne diela, zamestnáva ich virtuálna realita, 3D tlač a game dizajn.

Na túto fakultu nastúpilo vlani historicky najviac študentov za posledných 20 rokov a tento rok majú na stole dvojnásobné množstvo prihlášok. Okrem najžiadanejšej informatiky ponúkajú na FEIT aj odbory kybernetika a elektrotechnika.

Z troch odborov na FEIT je práve informatika tým najžiadanejším a študenti si môžu vybrať z dvoch programov Komunikačné a informačné technológie alebo Multimediálne technológie.

Niektorých mladých ľudí však od nej môžu odradiť predmety ako matematika či fyzika. Podľa prodekana pre rozvoj a zahraničné vzťahy Petra Brídu to však nie je dôvod, aby sa informatiky v Žiline zľakli. „Pred prvým semestrom organizujeme rekapituláciu stredoškolského učiva týchto predmetov a pomáhame tak študentom ľahšie sa adaptovať,“ hovorí Peter Brída.

I keď reči o takzvanom site sú skôr mýtom, niektorí študenti informatiku už pri teoretických základoch vzdajú. Toho, kto zabojuje, čaká v Žiline podnetné štúdium aj zábava. Organizovať môže spolu so študentmi FEIT športové a kultúrne podujatia a najnovšie aj e-športový festival. Zážitky si odnesie z lyžiarskych zájazdov a splavov, realizovať sa môže v študentskej televízii a v rádiu a tancovať vo folklórnom súbore Stavbár.

Skúsenosti študentom ponúknu IT firmy, o ktoré nie je v Žiline núdza. Spolu vytvárajú klaster s názvom IT kraj a patrí do neho aj FEIT. Praxovať v odbore tak môžu študenti už na brigádach, ako absolventi sa potom ľahšie uplatnia.

Budúci študent FEIT nemusí byť expert v programovaní, elektrotechnike alebo v IT už pri nástupe. Jeho chuť pracovať na sebe podporia kvalitní pedagógovia a motiváciu nájde v kreatívnych projektoch a špičkových laboratóriách. Ubytovať sa môže na vynovených internátoch, z ktorých mu cesta do školy nebude trvať viac než 15 minút chôdzou.