Novinky portálu

Práca po maturite - tipy, ktoré sa oplatí poznať
Posledné zvonenie je konečne za nami a v rukách držíš maturitné vysvedčenie. Plný elánu a entuziazmu sa vrháš na trh práce. Prichádzaš na to, že situácia nie je taká jednoduchá, ako si si predstavoval. Tak, ako každý životný projekt, i príprava do zamestnania si vyžaduje svoj strategický plán. Dnes máme v zálohe niekoľko tipov, ktoré môžu pri príprave pomôcť. Pretože vysoká škola nemusí predstavovať jediné správne životné rozhodnutie, ktoré po maturite urobíš.Hlavné je nezaspať na vavrínoch
Po úspešne zloženej maturitnej skúške môžeš nadobudnúť nesprávny pocit, že už všetko vieš a si ideálnym kandidátom. Skutočnosť sa však od predstáv v mnohých aspektoch líši. Prvé tri roky sú po ukončení štúdia kľúčové. Ak máš predstavu, čo presne chceš robiť, je pravý čas posunúť svoje znalosti na novú úroveň. Urob si prieskum, čo zamestnávatelia pre vysnívanú pracovnú pozíciu požadujú. Ideálne je zamerať sa na ponuku dostupných kurzov. Mnohé z nich sú dostupné online a zadarmo. Správnym krokom je i výber stáže. Dnes sú stáže ohodnotené i finančne a počas ich trvania môžeš získať cenné skúsenosti priamo v odbore, v ktorom chceš v budúcnosti pracovať.
Nezameriavaj sa len na dostupné ponuky
Prejsť si všetky dostupné ponuky je skvelým krokom. Ak medzi nimi neobjavíš ponuku od svojej vysnívanej spoločnosti, nevešaj hlavu. Pokojne pošli spoločnosti svoj životopis spolu s motivačným listom a pár riadkami, prečo chceš pre ňu pracovať. Nikdy nevieš – začať môžeš i na stáži. Pri hľadaní práce po škole je hlavné nevzdať to po niekoľkých odmietavých odpovediach. Zameraj sa na prax, snaž sa vo svojom odbore rásť a nechaj si všetky možnosti otvorené.
Životopis má hlavné slovo
Je to práve životopis, ktorý rozhoduje o tom, či sa dostaneš do ďalšieho kola výberového konania. Dôležité nie sú len fakty, ale aj jeho vizuálna stránka. Daj si na svojom životopise záležať a najmä nepodceň gramatiku. Na začiatku sa venuj dosiahnutému vzdelaniu, zahrň skúsenosti a na záver nezabudni spomenúť svoje záľuby. Rozhodne sa snaž byť v životopise autentický a vyhni sa zovšeobecneniu záľub na cestovanie a rodinu. Okrem klasického životopisu nezabudni i na založenie a vyplnenie profilu na sociálnej sieti LinkedIn, ktorá ti pomôže i v hľadaní práce.