Príďte sa predstaviť svojim potencionálnym mladým zamestnancom počas Interview Day 2023

Po prestávke zapríčinenej koronou sa vracia obľúbené podujatie Interview Day – Pohovory so stredoškolákmi, počas ktorého majú firmy možnosť predstaviť sa približne 300 študentom stredných odborných škôl, a teda potencionálnym budúcim zamestnancom. Podujatie organizované Národným kariérnym centrom sa uskutoční v štyroch mestách – 22.3. v Trenčíne, 29.3. v Nitre, 30.3. v Žiline a 26.4. v Trnave.

Príležitosť pre zamestnávateľov aj študentov

Interview Day predstavuje ideálnu príležitosť pre zamestnávateľov predstaviť sa študentom, ktorí čoskoro budú končiť stredné odborné školy. Zamestnávatelia majú možnosť porozprávať sa s približne 300 študentami v každom meste. Väčšina absolventov SOŠ po dokončení štúdia nepokračuje na vysoké školy, ale hľadá zamestnanie vo svojom odbore, čo pre firmy znamená, že budú hovoriť s mladými ľuďmi, ktorí už čoskoro budú hľadať uplatnenie na trhu práce. Počas Interview Day sa môžu študenti zoznámiť aj s firmami, ktoré nepoznali a vybrať si zamestnávateľa, ktorý im najviac vyhovuje. To je pre budúceho zamestnávateľa výhodou, keďže si absolvent vyberá firmu, s ktorou už prišiel do kontaktu a vie, čo od nej môže očakávať, čo vo finálnom dôsledku priaznivo vplýva na zníženie fluktuácie nových zamestnancov. „Interview Day slúži na získanie dostatočného množstva informácií o zamestnávateľoch, ktoré študenti potrebujú na správne rozhodnutie o svojom budúcom povolaní. Takisto sa pre nich otvára možnosť uzavrieť pracovnú zmluvu priamo na podujatí, prípadne sa so zamestnávateľom dohodnúť na konkrétnej pracovnej ponuke po ukončení štúdia,“ hovorí Igor Holéczy z Národného kariérneho centra.

Desiatky rozhovorov

Na základe dohody s jednotlivými strednými školami sa študenti dostavia na miesto podujatia v hodinových intervaloch. Každú hodinu má zamestnávateľ možnosť stretnúť sa s desiatkami študentov a predstaviť im svoju firmu počas zrýchlených, päť až desať minútových pohovorov. Z minulých ročníkov vyplýva, že počas rozhovorov sa študenti najviac pýtali na pracovné podmienky a plat, pričom zamestnávateľov najviac zaujímali jazykové schopnosti či miera chuti do práce. Interview Day teda prináša nie len možnosť predstaviť sa študentom, ale tiež zistiť, aké očakávania a schopnosti budú mať absolventi, ktorí čoskoro zaplavia trh práce. 

Úspešné uplynulé ročníky

Prvý ročník Interview Day sa uskutočnil už v roku 2017 v mestách Trnava, Prešov a Košice. Na podujatí sa zúčastnili aj niektorí „top“ zamestnávatelia daných regiónov. Podľa slov Mira Koleníka z Národného kariérneho centra firmy oceňovali, že mohli študentom predstaviť svoje pracovné pozície a už priamo na podujatí si našli nových zamestnancov. Po výborných ohlasoch študentov aj zamestnávateľov sa Interview Day vrátil aj ďalší rok a zúčastnilo sa ho viac ako 20 firiem. Tento rok sa podujatie opäť vracia  a očakáva sa ešte väčší záujem ako u študentov, tak aj u zamestnávateľov.