Študentský preukaz: štúdium, cestovanie aj stravovanie vo vrecku

Študentský preukaz je súčasťou výbavy každého študenta Univerzity Komenského prakticky od začiatku. V prípade, že ste vo vysokoškolských vodách nováčik, inštrukcie k získaniu toho vášho získate pri potvrdzovaní e-návratky v AIS spolu s rozhodnutím o prijatí.

Vybrať si môžete z dvoch možností

Ako študenti Univerzity Komenského v Bratislave máte možnosť vybrať si z dvoch typov študentských preukazov. Základný študentský preukaz pre denného študenta stojí pre nováčikov desať eur a predĺženie jeho platnosti potom ďalšie 3 eurá ročne. Preukaz s licenciou ISIC stojí o desať eur ročne viac, čo prináša možnosť využiť zľavy v sieti komerčných predajcov. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek, v prípade, že svoje rozhodnutie budete chcieť v priebehu štúdia zmeniť, s vybavením nového preukazu vám radi pomôžu na študijnom oddelení.

Hotový preukaz dostanete v deň zápisu. Vašou jedinou úlohou bude aktivovať si ho priložením k terminálu. Na pôde Univerzity Komenského sa nachádza spolu 9 terminálov určených na validáciu nami vydávaných preukazov. Stačí svoj preukaz priložiť a podržať na snímanej ploche terminálu niekoľko sekúnd, kým sa nezobrazí hlásenie: „Dáta na karte boli úspešne aktualizované“. Od tohto momentu (okrem zľavy na dopravu) vám váš preukaz bude slúžiť ako:

Prístup do budov a učební UK

Internáty, jedálne, učebne či knižnice. Čokoľvek, čo má turniket alebo elektronickú zámku otvoríte pomocou vášho študentského preukazu. Niekedy sa preukaz zíde aj v klasickej forme – ukážete ho pri vstupe vrátnikovi a dvere máte otvorené.

Čitateľský preukaz

Či si ešte len objednávate knižky z katalógu, alebo si ich už idete vyzdvihnúť, v oboch prípadoch bude váš študentský preukaz potrebný na to, aby všetko prebehlo bez problémov. Legenda hovorí, že naučiť sa číslo vášho kódu potrebného na objednanie knižky trvá presne 6 prihlásení do systému. Dáte to?

„Električenka“

Cestujete do Bratislavy vlakom alebo autobusom a následne na presun po meste využívate mestskú hromadnú dopravu? Na uplatnenie študentskej zľavy z cestovného vám stačí váš študentský preukaz. Nielenže poslúži ako čipová karta s predplatenými cestovnými lístkami na MHD, ale tiež pri diaľkovej preprave autobusom i bezplatnej preprave vlakom. Od 1. 9. 2021 si dopravnú časť musia študenti zabezpečiť vo vlastnej réžii. Informácie sú dostupné na https://uniba.sk/preukazy/. Po zakúpení dopravnej funkcionality si nezabudnite priložiť preukaz k jednému z terminálov určených na validáciu preukazov, aby ste si zľavu na dopravu aktivovali.

(PR článok)