Tipy ako sa sústrediť na štúdium

Je pre vás ťažké sústrediť sa na štúdium? Nič si z toho nerobte, to sa stáva aj tým najlepším. Možno potrebujete len pozmeniť vzorce správania, nájsť si tiché miesto, kde vás pri učení nebudú vyrušovať vonkajšie podnety, vyskúšať novú techniku učenia sa alebo si jednoducho vytvoriť skutočne efektívny študijný plán, ktorý umožní vašej mysli relaxovať tak často, ako potrebuje. Experimentujte až dovtedy, kým nenájdete spôsob, ktorý vám vyhovuje.  Správne nastavenie je jednoduchšou cestou ku koncentrácii. Čítajte ďalej a spoznajte tipy, ako sa jednoduchšie sústrediť na štúdium.

Vyberte si správne miesto.  Tiché miesto s vhodným prostredím Nezáleží na tom, či to bude vaše izba alebo školská knižnica, vyberte si prostredie, ktoré je tiché a nerozptyľuje vás. Vo vašej blízkosti by nemala byť TV, domáci miláčikovia či čokoľvek iné, čo ľahko odvedie vašu pozornosť. [9] Pohodlná stolička a dobré osvetlenie je to, čo potrebujete. 

• Neštudujte pri TV, lebo úlohy budete robiť iba počas reklám.  TV alebo rádio si doprajte len ako krátku prestávku, ako keď sa idete napiť alebo na minútu nadýchnuť čerstvého vzduchu.

• Seďte na stoličke pri jedálenskom či písacom stole. Neučte sa v posteli, výnimkou je, ak je ustlaná a vy si na nej posediačky čítate pri dobrom osvetlení. V každom prípade sa neprikrývajte. Hneď by ste zaspali.  Navyše si svoju spálňu začnete spájať s učením a tomu by ste sa určite chceli vyhnúť.

• Písací pult, pri ktorom musíte stáť, je obrovskou pomocou pri snahe o dobrú koncentráciu (v porovnaní so sedením je i zdravšou alternatívou).

Pripravte si všetko, čo budete pri štúdiu potrebovať. Ceruzky, perá, zvýrazňovače a knihy by ste mali mať poruke, aby ste sa nerozptyľovali ich hľadaním. Ak je to potrebné, upracte si svoj priestor, aby neporiadok okolo vás neviedol k neporiadku vo vašej mysli. Nemal by existovať dôvod, kvôli ktorému by ste mali vstávať a opúšťať „svoju zónu“.

• Aj keď si nie ste istý, či danú vec budete potrebovať, mala by byť vo vašom dosahu. Všetky učebnice, zošity a papiere, ktoré potrebujete (spomeňte si na učebný plán), by mali byť vo vzdialenosti, kam dočiahnete. Toto je takmer doslovný recept, vďaka ktorému uspejete. Ak potrebujete počítač pri štúdiu, vezmite si ho, ak nie, dajte ho mimo dosah.

Majte desiatu poruke.  Vyberte si niečo jednoduché, po čom môžete opätovne siahnuť, napr., za hrsť orechov, čučoriedok/jahôd, štvrtina jablka, alebo si odlomte tabuľku tmavej čokolády. Tiež si pripravte vodu na pitie. Nepite priveľa kávy, čaju s teínom alebo akékoľvek energetické nápoje (budete hore až do rána). Nevyhnutne totiž vedú ku stavu, keď sa budete cítiť k smrti unavený a zbitý. Štípanie či fackanie to nezlepšia.

• Hľadáte „superpotravinu“? Výskum preukázal, že čučoriedky, špenát, tekvica, brokolica, tmavá čokoláda a ryby zlepšujú výkonnosť mozgu a môžu vám pomôcť uspieť.

Zapíšte si vaše študijné ciele. Čo chcete (potrebujete) dnes dosiahnuť? Čo musíte urobiť, aby ste mohli od stola odísť s pocitom, že ste splnili všetko, čo ste mali? To sú ciele, ktoré vás pri štúdiu povedú.

• Uistite sa, že sú splniteľné. Ak máte tento týždeň prečítať 100 strán, rozdeľte si ich na 20 za deň – neberte si veľké sústo. Majte na mysli i časové obmedzenia. Ak máte dnes čas iba hodinu, urobte len to najdôležitejšie.

Vypnite si mobil a zvyšnú elektroniku. Vďaka tomu odoláte pokušeniu nepracovať a v pláne budete napredovať. Počítač používajte len vtedy, ak ho na štúdium potrebujete. Inak je pre vás len zbytočnou hrozbou. Čo sa týka vášho telefónu, prepnite ho na režim Lietadlo, pokiaľ nemusí zostať zapnutý kvôli mimoriadnym udalostiam.

• Existujú blokovacie weby a softvéry, napr. SelfRestraint, SelfControl a Think, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa webom a softvérom, ktoré sú pre vás najlákavejšie. Zamyslite sa, či potrebujete na hodinu a pod. zablokovať Facebook.  Nebojte, potom sa odblokuje.

 

Počúvajte svoje telo. Faktom je, že všetci máme počas dňa obdobia, keď sme nabitý energiou a keď nám naopak veľmi chýba.  Ktoré sú tie vaše? Ak je to možné, študujte v čase, keď ste plný energie. Vaša schopnosť sústrediť sa bude lepšia a vedomosti sa vám dobre uložia.  Mimo tento čas to vždy bude ťažší boj.

• Niektorí ľudia zažívajú tento čas skoro ráno, keď ešte disponujú dostatkom energie na zbytok dňa. Iní ho zažívajú v noci, po tom čo si v krátkosti dobili „baterky“. Nech ste ktorýkoľvek z týchto typov, počúvajte svoje telo a študujte v danom čase.

Jedzte zdravo. V konečnom dôsledku ste to, čo jete. Ak sa stravujete zdravo, aj vaša myseľ bude zdravá.  Jedzte vaše obľúbené ovocie a zeleninu, celozrnné obilniny, chudé mäso, mliečne výrobky, orechy (nie mastné hranolky/lupienky a cukríky, z ktorých sa priberá) a dobré tuky, ktoré sa, napr., nachádzajú v tmavej čokoláde a olivovom oleji.  Zdravá strava vám dodá viac energie a vaša myseľ bude oveľa viac fit.

• Vyhnite sa bielym potravinám, napr., bielemu chlebu, zemiakom, múke, tukom a cukru. Práve tieto „zabijácke“ potraviny a sladké nápoje vám hádžu polená pod nohy počas vyučovania a pri štúdiu doma.